تبلیغات
welcome to my blog - مانیتوری که لوله می شود!!
 مانیتوری که لوله می شود!! ... کامپیوتر ,

در آینده ای نه چندان دور مانیتورها دیگر جایی روی میز کار شما نخواهند داشت ، چرا که با تولید نسل جدید آنها، شما می توانید مانیتورهایی را که دور محورخود پیچیده شده اند - درست مانند پرده های پروژکتور- به دیوار آویزان کنید و در زمان کار ، آنها را باز کرده و استفاده نمایید.
چند سالی است که کمپانی های بزرگ تولید کننده مانیتور، برای تولید مانیتورهای کم ضخامت تر، رقابت شدیدی با یکدیگر دارند. در این میان تولید مانیتورهایی که قابل انعطاف نیز باشند به هدفی دست نیافتنی برای این کمپانی ها تبدیل شده بود. کاربردهای تجاری فراوانی که مانیتورهای قابل انعطاف دارند، باعث براه افتادن تحقیقات فشرده ای در سطح جهان برای بدست آوردن فن آوری تولید این نوع مانیتورها شده بود. تا اینکه هفته گذشته شرکت فیلیپس (Philips)اعلام کرد که توانایی تولید مدل اولیه ای ازمانیتورهای قابل انعطاف را دارد.البته تا کنون تلاشهایی در این زمینه صورت گرفته بود که نتایج خوبی هم در برداشته است.
از جمله می توان به ساخت مانیتور کوچکی بانام گومی (Gummi)در سال گذشته اشاره کرد که اندازه ای در حد یک کارت اعتباری داشت و بدون نیاز به موس وصفحه کلید می توانستید از آن استفاده کنید و مهمتر از همه اینکه با پیچاندن آن هیچ مشکلی برای آن به وجود نمی آمد.
تنها مشکلی که در این میان وجود داشت ، عدم توانایی شرکت تولید کننده این مانیتور در ساخت مانیتورهایی با ابعاد بزرگتر بود.
مانیتور ساخت کمپانی فیلیپس بر خلاف مدل های ساخته شده قبلی اندازه مناسبی دارد. مدل اولیه تولید شده یک مانیتور پنج اینچی است و کمپانی فیلیپس اعلام کرده که با ادامه تحقیقات بر روی این مدل اولیه قادر است تا دو سال آینده مانیتورها یی با ابعاد یک مانیتور معمولی را وارد بازار نماید. از مهمترین مزایای این مانیتورها امکان استفاده آنها در گوشی های موبایل است.
با استفاده از این مانیتورها موبایلهای کوچک هم می توانند صفحه نمایش بزرگی داشته باشند. برای دیدن یک کلیپ یا اتصال به اینترنت شما می توانید صفحه نمایش موبایل را که در دستگاه لوله شده است ، بیرون کشیده و از آن استفاده نمایید. به این ترتیب دستگاههایی مانند پالم که استفاده های زیادی از مانیتورشان می شود می توانند در ابعاد کوچک تری تولید شوند ودرعین حال از مانیتور آنها به عنوان صفحه کلید نیز استفاده شود.ضخامت این مانیتورها 100 میکرو متر است و می توان چنین ضخامتی را با ضخامت دو ورقه کاغذ مقایسه کرد و از طرف دیگربا توجه به جنس پولیمری که برای آن در نظر گرفته شده دارای شعاع انحنای بسیار کمی است.
شعاع انحنای این مانیتورها در حدود 7.5 میلیمتر است ، به این ترتیب شما می توانید آن را دور خود کار خود لوله کنید. در واقع همین شعاع انحنا و انعطاف پذیری می تواند طول عمر این مانیتورها را نیز به نحو چشمگیری افزایش دهد. در واقع کمپانی فیلیپس این موفقیت را مدیون شرکت پولیمر ویژن است که به تازگی به جزئی از فیلیپس تبدیل شده است. در واقع مهارت این شرکت در تولید صفحه های TFTدر اندازه های بزرگ است.
این مانیتور که نام علمی آن 5 PV-QML است ، دارای 320x240 پیکسل می باشد و وضوح تصویر آن نیز 80dpi است.
در واقع این مانیتور دارای کیفیت مناسبی برای استفاده های روزانه می باشد، چرا که هر پیکسل آن می تواند به تنهایی چهار نقطه طوسی رنگ را بوجود آورد. جالب اینجاست که لایه الکترونیکی فعال این مانیتور تنها 25میکرومتر ضخامت دارد. بنابر این اطلاعات این سطح ، از 80000 TFT تشکیل شده که این یکی از بالاترین تعداد TFTاست که تا کنون در این گونه مانیتورها جای گرفته است.
به گفته سخنگوی کمپانی فیلیپس این مانیتور نسبت به مانیتورهای رایج از قیمت کمتری نیز برخوردار خواهد بود، چراکه برای تولید آن به تجهیزات گرانقیمت برای ایجاد خلائ نیازی نیست و در مقایسه ، از فن آوری تولید ارزانتری برخوردار است.
این مانیتور اولیه به صورت سیاه وسفید است و هنوز فن آوری که بتوان آن را بصورت رنگی در آورد، تکمیل نشده است. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا این مانیتور قادر به پخش فیلم نیز خواهد بود یا خیر؟ درحال حاضر سرعت لودکردن این مانیتور بسیار پایین است به طوریکه برای نشان دادن یک عکس یک دقیقه وقت لازم دارد.
بااین حال سخنگوی کمپانی فیلیپس قول داده تا دو سال آینده با رفع تمامی نواقص این مدل اولیه ، مانیتوری کاغذی ، در ابعاد مانیتورهای معمولی و با کیفیت بالا وارد بازار خواهد شد.از دیگر مزایای این مانیتورها امکان استفاده آنها در کامپیوترهای لپتاب است. به این ترتیب لپتاب ها به نحو چشمگیری سبک خواهند شد. در این کامپیوترها دیگر از یک ورقه سنگین محافظ خبری نیست و همچنین می توان صفحه کلید را نیزحذف کرد به این ترتیب لپتابها به معنی واقعی قابل حمل می شوند.
ماده اصلی بکار رفته در این مانیتور، ماده ای به نام جوهر الکترونیکی (e-ink)است که علاوه بر خاصیت انعطافی که دارد باعث کم مصرف شدن مانیتور و بالارفتن عمر باتری آن نیز می شود.به این ترتیب بعید به نظر نمی رسد که تا چند سال دیگر شما بتوانید روزنامه الکترونیکی تان را بخوانید و سپس آن را لوله کنید و در جیب پیراهنتان بگذارید.


نوشته شده توسط فائزه در چهارشنبه 15 فروردین 1386 و ساعت 10:04 ق.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ اولین ها در ایران
+ تازه ها
+ بالاخره وقتش شد!!!!!!!!!
+ دفاعیه
+ شوخی با مغز
+ نتایج آزمون جامع و ارزیابی حرفه ای دوره های علمی – کاربردی پودمانی 29 مرداد اعلام می شود
+ نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد
+ یه پیره زن 200 ساله
+ پرخاشگری حمله قلبی می‌آورد
+ مداد در سر یک زن ۵۹ ساله!!!!!!!!!
+ اعلام نتایج اولین آزمون جامع و ارزیابی حرفه ای علمی کاربردی در اواسط مرداد ماه
+ پایان نامه تحصیلی رضا پهلوی
+ عشق را زندگی کردن...
+ پارسی را پاس بداریم
+

صفحات :