تبلیغات
welcome to my blog - مطالب اردیبهشت 1385
 آداب نشستن در بخش پشتیبانی ... عمومی ,

فعال شدن بازار کار IT در ایران با توجه به خواص و ویژگیهای منحصر به فرد بازار کار در ایران لزوم بررسی موارد مختلف دنیای کار IT در سطح جهان و کشورهایی که در آنها IT فراگیراست را ضروری میکند. با این مجموعه مقالات که منابع آنها از سایتهای مختلف اینترنتی است عی میکنم با زبانی ساده شما را با وضعیت کاری IT در جهان آشنا کنم تا با شناخت آنها به درک بهتری از جایگاه این بازار کار در ایران برسیم. توجه به این مسایل میـواند الگوی خوبی برای ما جهت رشد بیشتر باشد.

تماس با بخش پشتیبانی
آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که پاسخ درستی از بخش پشتیبانی یک شرکت دریافت نکرده باشید ؟
چندان جالب نیست, درسته ؟ آیا این با سیاست های کاری شما همخوانی دارد ؟ آیا حاضر هستید دوباره با این شرکت کار کنید ؟
اگر سرویسی که دریافت میکنید به اندازه کافی بد باشد, پاسخی که اکثرا به این سوالها داده خواهد شد منفی است.
وقتی که تماسی با بخش پشتیبانی گرفته می شود, وظیفه تکنیسین پشتیبانی این است که خدمات خوبی را برای کسی که تماس گرفته است و کامپیوترش باید تعمیر شود فراهم کند. سرویس ضعیف باعث خواهد شد که ارزش کسب و کار شما و همچنین آینده کاری شما به خطر بیفتد و مشتری که سرویس خوبی از شما دریافت نکرده است از این مساله علیه شما استفاده کند.
حال باید ببینیم که چه چیزهایی یک سرویس پشتیبانی خوب را مشخص می کنند؟
در اینجا نگاهی سریع به مواردی که باید در هنگام ارایه خدمات پشتیبانی رعایت شوند میاندازیم:

نظافت شخصی
متاسفانه گفتن این مساله چندان جالب نیست ولی تکنسین های کامپیوتر بسیاری را میبینیم که اصلا به این مساله توجه کافی نمی کنند.
در درجه اول حتما دندانهایتان را مسواک بزنید, هیچ کس تمایل ندارد هنگام نفس کشیدن شما بوی شام دیشب شما به مشامش برسد. از نخ دندان هم استفاده کنید چرا که منظره بد ذرات غذا روی دندانهای شما را, که مخصوصا هنگام صحبت کردن دیده میشوند, از بین می برد.
دستهای خود را بشویید. دقت کنید که انگشتها و ناخنها هم تمیز باشند. بسیاری از افراد علاقه ای به اینکه یک نفر با انگشتان کثیف به کیبرد و میز کار آنها دست بزند, ندارند.
وقتی که برای انجام خدمات به جایی می روید دقت کنید که بوی بد ندهید. هیچ کس علاقه ای به تکنسین کامپیوتری که بوی خوک آفریقایی می دهد را ندارد. از طرف دیگر دقت کنید که زیاد سراغ بوهای خوش عجیب و غریب هم نروید. بسیاری از مردم نسبت به عطر و ادکلهای قوی و تند حساسیت و حالات آلرژیک دارند برای همین استفاده زیادی از مواد خوشبو کننده شیمیایی می تواند مشتریان شما را فراری دهد. بنابراین بهترین راه این است که در حد امکان از خوشبو کننده های شیمیایی کمتر استفاده کنید و سعی کنید که با رعایت نظافت عمومی بوی بد ندهید.
در آخر اینکه موهای خود را به متناسب با فرهنگی که در آن زندگی میکنید کوتاه یا مرتب کنید.

لباس رسمی
در هنگام نوشتن این مقاله من یک شلوار چروک با یک کفش کهنه بدون واکس و یک تیشرت که روی آن پر از نوشته ها و عکسهای عجیب و غریب و بچه گانه است, پوشیده ام. از طرف دیگر هم پنج روز است که ریشهایم را اصلاح نکرده ام و موهایم هم خیلی بهم ریخته است و شانه نشده است. یکی از محاسن کمپانیهای دات کام- کمپانیهایی که از روی اینترنت سرویس میدهند و تماس مستقیم با مشتری وجود ندارد - این است که مشتریان من نمی توانند مرا ببینند برای همین میتوانم چنین چیزهایی را رعایت نکنم. از آنطرف وقتی که من یک قرار پشیتبانی رسمی دارم مطمین می شوم که لباس مناسبی را بپوشم. بعضی از شرکت ها لباس فرم مخصوصی برای خدمات پشتیبانی خارج از شرکت دارند, ولی اینجا چند پیشنهاد را برای لباس مطرح می کنم:

برای آقایان: یک شلوار مرتب خیلی خوب است, حداقل یک شلوار که خوب اطو شده است. پیراهن شما باید رسمی باشد و به خوبی هم اطو شده باشد. کراوات انتخابی است ولی در صورتی که زده شود اثر خیلی زیادی دارد. از پوشیدن تیشرت به علت اینکه غیر رسمی هستند خودداری کنید, مخصوصا تیشرتهایی که روی آنها مطالب زشت وجود دارد. کفشهای واکس زده الزامی است. همانند پوشیدن تیشرت استفاده از کفشهای ورزشی حالت رسمی و حرفه ای شما را کم میکند.
برای خانم ها: سعی کنید لباسی که به مجموعه کاری شما می خورد و مناسب برای شرایط آب و هوایی و فرهنگی شما است را انتخاب کنید. بدون در نظر گرفتن این مساله که شما پیراهن یا بلوز شلوار میپوشید, لباسهای شما باید کمک کنند که جلوی مشتری به صورت رسمی به نظر بیایید. کفشهای شما باید مناسب باشد و به خوبی واکس خورده باشد.
برای هردو: سرویس و تعمیرات کامپیوتر کاری کثیف و پر از گردو خاک است. در طول روز ممکن است که لباسهای شما در حین کار و عبورو مرور بین میزها, سیستم ها, سیمها و قطعات سیستمها کثیف شود. به همین دلیل همیشه لباس یدک برای عوض کردن در چنین حالتهایی داشته باشید. خود من همیشه یک پیشبند بلند آشپزی همراهم است که در حین کار و زمانی که حدس میزنم ممکن است لباسم کثیف شود آنرا میپوشم.

ارزش وقت شناسی
وقتی با مشتری ساعت 10 صبح قرار دارید, مشتری شما انتظار دارد که شما راس ساعت 10 آنجا باشید. دیر رسیدن شما به رابطه کاری شما صدمه می زند. هنگامی که چند قرار ملاقات را تنظیم میکنید دقت کنید که برنامه شما به گونه ای باشد که حداقل 5 تا 10 دقیقه زودتر سرقرارهایتان حاضر شوید.
متاسفانه ممکن است زمان صحبت شما با مشتری بیش از زمانی که شما در نظر گرفته اید طول بکشد, درصورتی که این اتفاق افتاد, خودتان یا یکی از کارمندهایتان باید با مشتری بعدی که با آن قرار ملاقات دارید تماس بگیرد و اعلام کند که دیر می رسید یا اینکه وقت ملاقات دیگری را تعیین کنید. کوتاهی در انجام چنین کار مودبانه ای می تواند ارتباط کاری شما را با مشتریتان به کلی خراب کند.
خود من با قرارهای ملاقاتی که سر ساعت مشخصی صورت می گیرد, مشکل دارم و برای اینکه در دام چنین وضعیتی نیافتم سعی می کنم که قرارهای ملاقاتم را به حالتهای (( صبح روز ... )) یا (( بعد از ظهر ... )) تنظیم کنم. فقط در صورتی که یک مشتری مهم شما یک مشکل اساسی دارد سعی کنید که یک قرار در زمان دقیق بگذارید.

حرفه ای رفتار کنید
به عنوان یک متخصص کامپیوتر, ما احتیاج داریم که یکسری آداب و رسوم را در رفتارمان رعایت کنیم. وقتی که گاهی درد کمی در سینه تان دارید و بعضی وقتا قلبتان بازی در میاورد, آخرین چیزی که احتیاج دارید این است که به دکتر مراجعه کنید. دکتر عمومی به صدای قلب شما با گوشی مخصوص گوش میدهد و با صدای بلند می گوید که (( قلب شما خراب است)).
با مراجعه به یک دکتر قلب, براحتی یک درد کوچک سینه را به یک درد حاد سینه تبدیل میکنید.
مسلما شما نمیخواهید دکتری را در حال دشنام دادن به پیوند بد کبدی که انجام داده, آنهم جلوی چشم بیمار بیچاره, ببینید. ولی من تکنسین های کامپیوتر زیادی را دیده ام که اینکار را بعد از عوض کردن ناموفق یک مادربرد انجام میدهند.
از طرف دیگر, بسیاری از دکترها سعی میکنند رفتار حرفه ای که پشت شغل پزشکی است را یاد بگیرند و به گونه ای عمل کنند که اطمینان بیمار را نسب به اینکه پزشک میتواند سلامت آنها را برگرداند, جلب کند.
بنابراین وقتی که برای حل مشکلات سیستم مشتری می روید, اینرا در نظر داشته باشید که آنها همین الان هم به خاطر وضعیت پیش آمده نگران هستند و این زمان مناسبی نیست که شما بخواهید راجع به قطعات نامرغوبی که خریده اند یا صورت حساب سنگین با آنها صحبت کنید.
هروقت هم که مشغول راهنمایی تلفنی مشتری هستید, آرام, خوش بین و مثبت باشید. تعمیر سیستم فقط نصف جنگ است, شما باید نگرانی مشتری را هم رفع کنید اگر که میخواهید مشتری با خوشحالی دستمزد شما را بپردازد و دوباره در آینده با شما کار کند.
تکنسین خوب کامپیوتر شدن فقط این نیست که شما بتوانید مشکلات سیستم های کامپیوتری را به خوبی رفع کنید. وضع ظاهری شما, تمیزی شما, عادات کاری شما و طرز رفتار شما عواملی هستند که باعث می شوند که در کارتان موفق شوید و از شغلتان لذت ببرید. کسی که سعی میکند همیشه در برابر مشتری حرفه ای برخورد کند و بهترین خدمات فنی را ارایه دهد می تواند انتظار داشته باشد که کسب و کار موفقی را برای مدتی طولانی در صنعت کامپیوتر داشته باشد.

ارزیابی عملکرد تحلیلگران پشتیبانی تلفنی

برای بسیاری از مدیران بخش پشتیبانی نظارت بر نحوه پاسخگویی تحلیلگران به تلفن ها یکی از وظایف دشوار و وقت گیر است. تکنولوژی توانسته ابزارهایی را فراهم آورد تا مدیران بتوانند بصورت موثرتری بر مکالمات نظارت داشته باشند. بعنوان نمونه یک ابزار ثبت کننده دیجیتال و نظارت تماس ها این قابلیت را دارد تا بعنوان مثال چنانچه مدت زمان مکالمه یکی از تحلیلگران بیش از حد تعریف شده باشد مدیر را بصورت خودکار در جریان قرار دهد و در نتیجه مدیر میتواند با مرور مکالمات طولانی تر از حد تعریف شده دلایل این طولانی شدن مکالمه را شناسایی نماید.
اتکا به روش های آماری هر چند بیان کننده بسیاری از وقایع است ولیکن نمیتواند بیانگر مهارت یک تحیلگر در پاسخگویی به تماس ها و رسیدن به رضایت مشتری باشد بعلاوه اینکه هزینه چنین برنامه های دیجیتال نیز بالاست درحالیکه بسیاری از کسب و کار های کوچک نیاز به ارتقای عملکرد تحلیلگران در پاسخگویی به مشکلات مشتری را دارند. در دنباله مطلب به رفتار هایی اشاره شده که میتواند ملاک خوبی برای ارزیابی عملکرد تحلیلگران باشد و میتواند مورد توجه تحلیلگران و مدیران قرار گیرد:

 پرهیز از تکرار
تحلیلگری که در ابتدای تماس نام تماس گیرنده را جویا میشود باید بسیار بیشتر دقت کند. درخواست تکرار اطلاعات مشتری را عصبی و آزرده خواهد کرد و تماس را طولانی تر. نشان دادن علاقه مندی به دانستن نام مشتری در ابتدای گفتگو ذهنیت بسیاری مثبتی در مشتری ایجاد میکند. بسیار اتفاق میافتد که تحلیلگر بدلیل پایین بودن صدا، لهجه نا آشنای مشتری و عوامل محیطی دیگر قادر به شنیدن دقیق نام مشتری نمیشود که این مساله فرصت بکاربردن نام مشتری در طول مکالمه جهت جلب اعتماد و صمیمیت را از تحلیلگر میگیرد. چنانچه تحلیلگر در چنین وضعیتی قرار گرفت بهتر است با ذکر دلیل و عذرخواهی نام مشتری را مجدد جویا شود تا ناچار به پرسش دوباره در انتهای مکالمه نگردد.

 نمایش علاقه مندی
تماس هایی که در آن تحلیلگر به مشتری و مشکلش علاقه نشان میدهد احتمال کسب رضایت مشتری بسیار بیشتر از تماس هایی است که تحلیلگر در آن بی توجه به نظر میرسد. نشان دادن علاقه مندی به مشکل مشتری بیانگر نوعی همدردی است و باعث ترغیب مشتری در ارائه اطلاعات بیشتر و فروکش عصبانیت وی میشود!

 فرضیات و پیشی گرفتن از مشتری
هنگامی که مشتری در حال مطرح کردن و تشریح مشکل خود است ممکن است در نظر تحلیلگر شبیه به چندین مشکل مشابه با راه حل یکسان آید و با این فرض از گوش دادن به گفته های مشتری غافل شود و فقط منتظر باشد تا پیروزمندانه رشته کلام را بدست گیرد و نشان دهد که تا چه حد در کار خود استاد است! اینگونه فرضیات باعث شده تحلیلگر از مشکل واقعی مشتری منحرف شده، راه حلی نادرست ارائه دهد و طولانی تر شدن مکالمه را به دنبال داشته باشد. فرصت دادن به مشتری جهت تشریح مشکلش و اتمام سخن حتی به فرض دانستن راه حل در همان ابتدا یک تاکتیک است جهت نمایش احترام و توجه به مشکل مشتری.

 مسئولیت پذیری
یک تحلیلگر قادر مسئولیت پیگیری یک مشکل و ارائه راه حل برای آن را کاملاً به عهده میگیرد. شانه خالی کردن با جملاتی نظیر "این مشکل در محدوده کاری من نیست"، "این مشکل خودتان است" و جمله های مشابه که بیانگر عدم تمایل به کمک و همدردی با مشتری است اطمینان و ایمان مشتری ابتدا به شخص تحلیلگر و سپس به سازمان مربوطه را سست میکند. یک تحلیلگر سیستم باید بداند مشتری زمانی زحمت یافتن شماره بخش پشتیبانی و تماس با وی را به خود میدهد که از حل مشکل به تنهایی نا امید شده و حداقل نیاز به یک نفر دارد تا با وی در مشکل علاوه بر اینکه ابراز همدردی میکند بلکه قادر باشد حداقل با همفکری روش های دیگری را برای دست یابی به مقصود ارائه دهد.

 کنترل مکالمه
روش موثر پاسخگویی به تماس ها نیاز به کنترل مکالمه توسط تحلیلگر را دارد تا از مشکل اصلی منحرف نشده و تماس طولانی نگردد. گاهاً مشتری توقع دارد تمام مشکلات گوشه و کنار پیرامون خود را همگی یکجا مطرح و حل نماید مخصوصاً اگر به تحلیلگر و دانش و تجربه وی اعتماد پیدا کند. در برخورد با اینگونه تماس ها تحلیلگر باید قادر به مدیریت تماس و هدایت آن به سمت حل مشکل اصلی باشد.

 دوستانه
تحلیلگران باید با لحنی کاملاً دوستانه با مشتری صحبت کنند ولیکن نباید از این فراتر رفت. لحن دوستانه و صادقانه تاثیر معجزه آسایی در کسب رضایت مشتری دارد و لحنی که حاوی پیغام عدم صداقت باشد تاثیری معکوس.

 


نوشته شده توسط فائزه در چهارشنبه 20 اردیبهشت 1385 و ساعت 02:05 ق.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 برنامه فناوری و اطلاعات ... اخبار دانشگاه ,
گروه A:

سه شنبه:
مبانی IT                          مهندس شكرالهی                     12-8
معارف اسلامی                  فلكی                                      14-12
------------------------------------------------------------------------------------
چهارشنبه:
مهندسی اینترنت               خانم مهندس قدیانی                 11-8
محیط های چند رسانه ای    مهندس دژكام                           16-12
------------------------------------------------------------------------------------
پنجشنبه:
زبان تخصصی                     مهندس شاهمیری                    12-10
------------------------------------------------------------------------------------
جمعیت و تنظیم خانواده 3 جلسه در طول ترم)  متعاقبا اعلام خواهد شد


گروه B:

دوشنبه:
مبانی IT                          مهندس شكرالهی                     20-16
------------------------------------------------------------------------------------
پنج شنبه:
مهندسی اینترنت               مهندس گندم كار                       16-13
معارف اسلامی                  فلكی                                      18-16
زبان تخصصی                     مهندس شاهمیری                    20-18
------------------------------------------------------------------------------------
جمعه:
محیط های چند رسانه ای    مهندس دژكام                           13-9
------------------------------------------------------------------------------------
جمعیت و تنظیم خانواده 3 جلسه در طول ترم)  متعاقبا اعلام خواهد شد



نوشته شده توسط فائزه در یکشنبه 10 اردیبهشت 1385 و ساعت 03:04 ق.ظ
ویرایش شده در یکشنبه 10 اردیبهشت 1385 ساعت 03:04 ق.ظ
 آشنایی شبکه های بی سیم ... کامپیوتر ,
آشنائی با شبكه های بی سیم مقدمه نیاز روز افزون به پویایی كارها ، استفاده از تجهیزاتی مانند تلفن همراه ، پیجرها و ... بواسطه وجود شبكه های بی سیم امكان پذیر شده است. اگر كاربر یا شركت یا برنامه كاربردی خواهان آن باشد كه داده و اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت متحرك در هر لحظه در اختیار داشته باشند شبكه های بی سیم جواب مناسبی برای آنها ست. این مقاله دربخش‌های مختلفی ارائه میشود، در بخش حاضر فقط به بیان كلیاتی در رابطه با شبكه‌های بی‌سیم و كابلی پرداخته شده، در بخش‌های بعدی به جزئیات بیشتری در رابطه با شبكه‌های بی‌سیم خواهیم پرداخت. تشریح مقدماتی شبكه های بی سیم و كابلی شبكه های محلی (LAN ) برای خانه و محیط كار می توانند به دو صورت كابلی (Wired ) یا بی سیم (Wireless ) طراحی گردند . درابتدا این شبكه ها به روش كابلی با استفاده از تكنولوژی Ethernet طراحی می شدند اما اكنون با روند رو به افزایش استفاده از شبكه های بی سیم با تكنولوژی Wi-Fi مواجه هستیم . در شبكه های كابلی (كه در حال حاضر بیشتر با توپولوژی ستاره ای بكار می روند ) بایستی از محل هر ایستگاه كاری تا دستگاه توزیع كننده (هاب یا سوئیچ ) به صورت مستقل كابل كشی صورت پذیرد(طول كابل ازنوع CAT5 نبایستی 100 متر بیشتر باشد در غیر اینصورت از فیبر نوری استفاده میگردد) كه تجهیزات بكار رفته از دونوع غیر فعال (Passive ) مانند كابل ، پریز، داكت ، پچ پنل و.......... . و فعال (Active )مانند هاب ،سوئیچ ،روتر ، كارت شبكه و........... هستند . موسسه مهندسی IEEE استانداردهای 802.3u را برای Fast Ethernet و 802.3ab و802.3z را برای Gigabit Ethernet ( مربوط به كابلهای الكتریكی و نوری ) در نظر گرفته است. شبكه های بی سیم نیز شامل دستگاه مركزی (Access Point ) می باشد كه هر ایستگاه كاری می تواند حداكثر تا فاصله 30 متر ی آن (بدون مانع ) قرار گیرد. شبكه های بی سیم (Wlan ) یكی از سه استاندارد ارتباطی Wi-Fi زیر را بكار می برند: 802.11b كه اولین استانداردی است كه به صورت گسترده بكار رفته است . 802.11a سریعتر اما گرانتر از 802.11b می باشد. 802.11g جدیدترین استاندارد كه شامل هر دو استاندارد قبلی بوده و از همه گرانتر میباشد. هر دونوع شبكه های كابلی و بی سیم ادعای برتری بر دیگری را دارند اما انتخاب صحیح با در نظر گرفتن قابلیتهای آنها میسر می باشد. عوامل مقایسه در مقایسه شبكه های بی سیم و كابلی می تواند قابلیتهای زیر مورد بررسی قرار گیرد: نصب و راه اندازی هزینه قابلیت اطمینان كارائی امنیت نصب و راه اندازی در شبكه های كابلی بدلیل آنكه به هر یك از ایستگاههای كاری بایستی از محل سویئچ مربوطه كابل كشیده شود با مسائلی همچون سوارخكاری ، داكت كشی ، نصب پریز و......... مواجه هستیم در ضمن اگر محل فیزیكی ایستگاه مورد نظر تغییر یابد بایستی كه كابل كشی مجدد و .......صورت پذیرد شبكه های بی سیم از امواج استفاده نموده و قابلیت تحرك بالائی را دارا هستند بنابراین تغییرات در محل فیزیكی ایستگاههای كاری به راحتی امكان پذیر می باشد برای راه اندازی آن كافیست كه از روشهای زیر بهره برد: Ad hoc كه ارتباط مستقیم یا همتا به همتا (peer to peer ) تجهیزات را با یكدیگر میسر می سازد. Infrastructure كه باعث ارتباط تمامی تجهیزات با دستگاه مركزی می شود. بنابراین میتوان دریافت كه نصب و را ه اندازی شبكه های كابلی یا تغییرات در آن بسیار مشكلتر نسبت به مورد مشابه یعنی شبكه های بی سیم است . هزینه تجهیزاتی همچون هاب ، سوئیچ یا كابل شبكه نسبت به مورد های مشابه در شبكه های بی سیم ارزانتر می باشد اما درنظر گرفتن هزینه های نصب و تغییرات احتمالی محیطی نیز قابل توجه است . قابل به ذكر است كه با رشد روز افزون شبكه های بی سیم ، قیمت آن نیز در حال كاهش است . قابلیت اطمینان تجهیزات كابلی بسیار قابل اعتماد میباشند كه دلیل سرمایه گذاری سازندگان از حدود بیست سال گذشته نیز همین می باشد فقط بایستی در موقع نصب و یا جابجائی ، اتصالات با دقت كنترل شوند. تجهیزات بی سیم همچون Broadband Router ها مشكلاتی مانند قطع شدن‌های پیاپی، تداخل امواج الكترومغناظیس، تداخل با شبكه‌های بی‌سیم مجاور و ... را داشته اند كه روند رو به تكامل آن نسبت به گذشته(مانند 802.11g ) باعث بهبود در قابلیت اطمینان نیز داشته است . كارائی شبكه های كابلی دارای بالاترین كارائی هستند در ابتدا پهنای باند 10 Mbps سپس به پهنای باندهای بالاتر( 100 Mbps و 1000Mbps ) افزایش یافتند حتی در حال حاضر سوئیچهائی با پهنای باند 1Gbps نیز ارائه شده است . شبكه های بی سیم با استاندارد 802.11b حداكثر پهنای باند 11Mbps و با 802.11a و 802.11g پهنای باند 54 Mbps را پشتیبانی می كنند حتی در تكنولوژیهای جدید این روند با قیمتی نسبتا بالاتر به 108Mbps نیز افزایش داده شده است علاوه بر این كارائی Wi-Fi نسبت به فاصله حساس می باشد یعنی حداكثر كارائی با افزایش فاصله نسبت به َAccess Point پایین خواهد آمد. این پهنای باند برای به اشتراك گذاشتن اینترنت یا فایلها كافی بوده اما برای برنامه هائی كه نیاز به رد و بدل اطلاعات زیاد بین سرور و ایستگاهای كاری (Client to Server ) دارند كافی نیست . امنیت بدلیل اینكه در شبكه های كابلی كه به اینترنت هم متصل هستند، وجود دیواره آتش از الزامات است و تجهیزاتی مانند هاب یا سوئیچ به تنهایی قادر به انجام وظایف دیواره آتش نمیباشند، بایستی در چنین شبكه هایی دیواره آتش مجزایی نصب شود. تجهیزات شبكه های بی سیم مانند Broadband Routerها دیواره آتش بصورت نرم افزاری وجود داشته و تنها بایستی تنظیمات لازم صورت پذیرد. از سوی دیگر به دلیل اینكه در شبكه‌های بی‌سیم از هوا بعنوان رسانه انتقال استفاده میشود، بدون پیاده سازی تكنیك‌های خاصی مانند رمزنگاری، امنیت اطلاعات بطور كامل تامین نمی گردد استفاده از رمزنگاری WEP (Wired Equivalent Privacy ) باعث بالا رفتن امنیت در این تجهیزات گردیده است . انتخاب صحیح كدام است؟ با توجه به بررسی و آنالیز مطالبی كه مطالعه كردید بایستی تصمیم گرفت كه در محیطی كه اشتراك اطلاعات وجود دارد و نیاز به ارتباط احساس می شو د كدام یك از شبكه های بی سیم و كابلی مناسبتر به نظر می رسند . جدول زیر خلاصه ای از معیارهای در نظر گرفته شده در این مقاله می باشد . بعنوان مثال اگر هزینه برای شما مهم بوده و نیاز به استفاده از حداكثر كارائی را دارید ولی پویائی برای شما مهم نمی باشد بهتر است از شبكه كابلی استفاده كنید. بنابراین اگر هنوز در صدد تصمیم بین ایجاد یك شبكه كامپیوتری هستید جدول زیر انتخاب را برای شما ساده تر خواهد نمود. جدول مقایسه ای : نوع سرویس شبكه های كابلی شبكه های بی‌سیم نصب و راه اندازی نسبتا مشكل آسان هزینه كمتر بیشتر قابلیت اطمینان بالا متوسط كارائی خیلی خوب خوب امنیت خوب نسبتا خوب پویایی حركت محدود پویاتر انواع شبكه های بی سیم WLANS(Wireless Local Area Networks ) این نوع شبكه برای كاربران محلی از جمله محیطهای(Campus) دانشگاهی یا آزمایشگاهها كه نیاز به استفاده از اینترنت دارند مفید می باشد. در این حالت اگر تعداد كاربران محدود باشند می توان بدون استفاده از Access Point این ارتباط را برقرار نمود .در غیر اینصورت استفاده از Access Point ضروری است.می توان با استفاده از آنتن های مناسب مسافت ارتباطی كاربران را به شرط عدم وجود مانع تاحدی طولانی تر نمود. WPANS(Wireless Personal Area Networks ) دو تكنولوژی مورد استفاده برای این شبكه ها عبارت از :IR (Infra Red ) و Bluetooth (IEEE 802.15 ) می باشد كه مجوز ارتباط در محیطی حدود 90 متر را می دهد البته در IR نیاز به ارتباط مستقیم بوده و محدودیت مسافت وجود دارد . WMANS(Wireless Metropolitan Area Networks ) توسط این تكنولوژی ارتباط بین چندین شبكه یا ساختمان در یك شهر برقرار می شود برای Backup آن می توان از خطوط اجاره ای ،فیبر نوری یا كابلهای مسی استفاده نمود . WWANS(Wireless Wide Area Networks ) برای شبكه هائی با فواصل زیاد همچون بین شهرها یا كشورها بكار می رود این ارتباط از طریق آنتن ها ی بی سیم یا ماهواره صورت می پذیرد . جدول و شكل زیر كاربرد انواع شبكه های بی سیم در فواصل متفاوت را نشان می دهد: Meters Network 0-10 Personal Area Network 0-100 Local Area Network 0-10000 Wide Area Network امنیت در شبكه های بی سیم سه روش امنیتی در شبكه های بی سیم عبارتند از : - WEP(Wired Equivalent Privacy ) در این روش از شنود كاربرهایی كه در شبكه مجوز ندارند جلوگیری به عمل می آید كه مناسب برای شبكه های كوچك بوده زیرا نیاز به تنظیمات دستی( KEY ) مربوطه در هر Client می باشد. اساس رمز نگاری WEP بر مبنای الگوریتم RC4 بوسیله RSA می باشد. - SSID (Service Set Identifier ) شبكه های WLAN دارای چندین شبكه محلی می باشند كه هر كدام آنها دارای یك شناسه (Identifier ) یكتا می باشند این شناسه ها در چندین Access Point قرار داده می شوند . هر كاربر برای دسترسی به شبكه مورد نظر بایستی تنظیمات شناسه SSID مربوطه را انجام دهد . - MAC (Media Access Control ) لیستی از MAC آدرس های مورد استفاده در یك شبكه به AP (Access Point ) مربوطه وارد شده بنابراین تنها كامپیوترهای دارای این MAC آدرسها اجازه دسترسی دارند به عبارتی وقتی یك كامپیوتر درخواستی را ارسال می كند MAC آدرس آن با لیست MAC آدرس مربوطه در AP مقایسه شده و اجازه دسترسی یا عدم دسترسی آن مورد بررسی قرار می گیرد .این روش امنیتی مناسب برای شبكه های كوچك بوده زیرا در شبكه های بزرگ امكان ورود این آدرسها به AP بسیار مشكل می باشد. انواع استاندارد 802.11 اولین بار در سال 1990 بوسیله انستیتیو IEEE معرفی گردید كه اكنون تكنولوژیهای متفاوتی از این استاندارد برای شبكه های بی سیم ارائه گردیده است . 802.11 برای روشهای انتقال FHSS(frequency hopping spared spectrum ) یا DSSS (direct sequence spread spectrum ) با سرعت 1 Mbpsتا 2Mbps در كانال 2.4 GHz قابل استفاده می باشد. 802.11a برای روشهای انتقال OFDM (orthogonal frequency division multiplexing ) با سرعت 54Mbps در كانال 5GHz قابل استفاده است. 802.11b این استاندارد با نام WI-Fi یا High Rate 802.11 قابل استفاده در روش DSSS بوده و در شبكه های محلی بی سیم نیز كاربرد فراوانی دارد همچنین دارای نرخ انتقال 11Mbps می باشد. 802.11g این استاندارد برای دستیابی به نرخ انتقال بالای 20Mbps در شبكه های محلی بی سیم و در كانال 2.4GHz كاربرد دارد. جدول زیر خلاصه سایر استانداردهای IEEE در شبكه های بی سیم را نمایش می دهد: . Bluetooth نوع ساده ای از ارتباط شبكه های بی سیم است كه حداكثر ارتباط 8 دستگاه را با تكنولوژی Bluetooth پشتیبانی می كند دستگاههایی از قبیل PDA ، نوت بوك ، تلفن های همراه و كامپیوترهای شخصی از جمله این موارد هستند می دهد اگرچه این تكنولوژی ممكن است در صفحه كلیدها ،موس ها و Headset و Hands-free تلفن های همراه نیز دیده شود این تكنولوژی در سال 1994 توسط شركت اریكسون ایجاد شد در سال 1998 تعداد كوچكی از كمپانیهای مشهور مانند اریكسون ،نوكیا ، اینتل و توشیبا استفاده شد . بلوتوس در فواصل كوتاهی بین 9 تا 90 متر كار می كنند این فاصله پشتیبانی به امنیت این تكنولوژی می افزاید .چرا كه اگر كسی بخواهد ارتباط شما را شنود كند گر چه به ابزار خاصی نیاز ندارد اما بایستی در فاصله نزدیكی از شما قرار بگیرد مهمتری ویژگی بلوتوس این است كه بر خلاف Infrared موانعی مانند دیوار تاثیری بر روی سیگنال آن ندارند از تكنولوژی رادیوئی استفاده كرده كه خیلی گران نبوده و مصرف برق خیلی كمی دارد .
نوشته شده توسط فائزه در یکشنبه 10 اردیبهشت 1385 و ساعت 03:04 ق.ظ
ویرایش شده در دوشنبه 1 خرداد 1385 ساعت 05:05 ق.ظ
 ftp cable ... اخبار دانشگاه ,

       FTP Cable(Solid) Cat 5.                      FTP Cable(Strand)Cat 5.    Specification

 

       SFTP Cable(Solid) Cat 5.                     SFTP Cable(Strand)Cat 5.

 

 

 

 


Stripping & Terminating CAT5 Cable


We will be building a typical CAT5 cables (10BaseT & 100BaseTX Ethernet) in our hands on lab projects. Use the following short procedure as a guideline for stripping & terminating CAT5 cables. Your CAT5 cables may be insulated and jacketed with PVC or with Teflon® (plenum).

 

From your LAN-Wire materials kit locate the:

  1. 6' length of CAT5 4-pair UTP cable

  2. (Qty. 2) CAT5 8-pin RJ-45 connectors


 

For best results, the universal tools and connector types listed below are recommended:

  • RJ-45/RJ-11 Crimping/Terminating Tool

  • 4-pair Rotational Stripper
    (or Clothespin Stripper)

  • Wire cutters (straight cut)

  • (May also need) Impact Tool with 110 Punchdown Block


Fabrication Instructions:

1. To Cut the Cable

Make a straight cut in the termination end of the cable.



2. Remove the Jacket

Use 4 pair rotational stripper to remove the jacket. Make sure the stripper blades do not damage the wire insulation.



3. The Cable is Ready

The cable core is now ready for termination. DO NOT UNTWIST CABLE PAIRS.



4. Insert Cable Into the Connector Housing

Insert the cable core into the connector housing. Keep the jacket as close to the connector sleeve as possible.



5. Terminate Individual Wires

Carefully move the wires into the proper colored slots. DO NOT UNTWIST PAIRS MORE THAN 1\2".



6. Punch Down Wires

Punch down one wire at a time using the punchdown tool.



7. Install Insertion Caps

Push down the insertion caps onto the terminated wires.



8. Trim Excess Wire

Trim excess wire from the sides of the connectors with the wire cutters.



9. Inspect Your Work

The cable is now properly terminated. Inspect the neatness and tightness of the termination.




 Tools Chapter 1

Tools can be a major expense for you and you need to take this into account when deciding weather to Do this yourself. If you're lucky enough to be in a position to borrow these things from someone then you're one lucky $@^%$&@!%. 

Here is a list of the tools that I bought.

Tools

Tool

Manufacturer
 and P/N

 

Cost

 

Punchdown tool 66/110

Harris
14D-10055-200

 

 $      75.00

 

CAT5 Plug Crimper

Paladin 1300
with 2051 die

 

 $      53.00

 

CAT5 Stripper

Paladin
AM12-UTP/STP

 

 $      20.00

 

Wire Stripper

Ideal 45-125

 

 $      15.00

 

Coax Stripper

Prestige
24-7738P

 

 $      25.00

 

Cable Cutter

Klein 63028

 

 $      20.00

 

Coax Connector Crimper
for compression type-F
 coax connectors

Paladin 1300
with 2042 die

 

 $      53.00

 

LAN Cable Tester

Belkin
F4F315-T

 

 $      90.00

 

Hole Saws 3 1/2, 2 3/8
and 7/16 Mandrel

DeWalt 1857, 1847, 1803

 

 $      43.00

 

Coax Crimper for compression
type SealTite coax  type-F connectors

Paladin 901024

 

 $      40.00

 

Hook and Pick set

Kobalt 101787

 

 $        6.00

 

Socket

نوشته شده توسط فائزه در چهارشنبه 6 اردیبهشت 1385 و ساعت 09:04 ق.ظ
ویرایش شده در چهارشنبه 6 اردیبهشت 1385 ساعت 09:04 ق.ظ
 نوشته های پیشین
+ اولین ها در ایران
+ تازه ها
+ بالاخره وقتش شد!!!!!!!!!
+ دفاعیه
+ شوخی با مغز
+ نتایج آزمون جامع و ارزیابی حرفه ای دوره های علمی – کاربردی پودمانی 29 مرداد اعلام می شود
+ نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد
+ یه پیره زن 200 ساله
+ پرخاشگری حمله قلبی می‌آورد
+ مداد در سر یک زن ۵۹ ساله!!!!!!!!!
+ اعلام نتایج اولین آزمون جامع و ارزیابی حرفه ای علمی کاربردی در اواسط مرداد ماه
+ پایان نامه تحصیلی رضا پهلوی
+ عشق را زندگی کردن...
+ پارسی را پاس بداریم
+

صفحات :